Щастието започва в главата

Всичко, от което се нуждаем, за да бъдем щастливи, вече го имаме. В главата си. Защото мозъкът ни е програмиран за всички предполагаеми видове желания, щастие и дълбоко освобождение на духа. За да се активизират тези предварително инсталирани участъци, трябва да се научим само как да активираме желаните области чрез определени мисли и начини на поведение. Едно продължително изследване на учени от САЩ, в което са взели участие над 300 студенти, практикуващи специалнo трениране на мозъка, дава като резултат следното: креативността, интелигентността и чувството на щастие са се покачили с 500 (!) процента.

Три мозъка ръководят поведението ни

За да се обясни как действа всичко това, първо трябва да се знае как самите ние функционираме. Мозъкът ни се състои от 3 части, които са свързани една с друга, но функционират независимо.

Мозъчният ствол, който според еволюционното развитие е най-старата част на нашия мозък, регулира „примитивните” функции на нашето тяло и отношението ни към храненето, инстинкта за нападение и самосъхранение, сексуалността.

Междинният мозък е отговорен за нашите емоции, страхове и интелект.

Големият мозък отговаря за усета ни за език, музика, изкуство, математика и изтънчените ни моторни качества. Една особена роля се придава според най-новите изследвания в рамките на големия мозьк, а именно на предния дял, който задвижва мисловните ни процеси и обуславя творческото в нас. Щастието се състои в това емоциите на междинния мозък и условния рефлекс на мозъчния ствол да бъдат под будния поглед на предния дял. Това се получава, когато се тренира свързващата част между дясното и ляво мозъчни полукълба – хемисфера.

Балансът е пътя към щастието

Всеки човек притежава индивидуална основна точка на мозъка, която доминира над нашето поведение и чувства. Посредством метода на структограмата се определя коя е тя. Правилото на юмрука: Центриране на мозъчния ствол – работи инстинктивно, центриране на междинния мозък – емоционално, центриране на големия мозък – рационално-аналитично. Човек може да бъде истински и преуспял, когато работи от това центриране навън. Ако се прекали, може да се получат слабости. От рационалността да стане тесногръдие, от емоционалността – истерия.

За да се изравни доминирането на една от частите на мозъка, ние трябва да се научим да отговаряме на всички части посредством специални мозъчни, психо и телесни пражнения. Позитивното въздействие се разпростира много бързо. Повечето хора се чувстват веднага по-добре. Тук Ви предлагаме 14 упражнения, които при редовно изпълнение ще се грижат за това големият мозък да се изразходва по-малко глюкоза и по този начин да работи по-ефективно, мозъчният ствол да произвежда по-малко стрес хормони, а междинният мозък повече серотонин и хормона на щастието – ендорфин.

Упражнения за мисълта

  • Намерете за всяко едно от следните негативни понятия в рамките на 5 минути, позитивните им съответствия (напр. гняв/радост)

Негативно/позитивно

  • лош/ ……….
  • скандал/ ……….
  • неспособен/ ……….
  • наполовина празен/ ……….
  • агресивно шофиране/ ……….
  • дебел/ ……….
  • подкуп/ ……….
  • възражения/ ……….
  • не успявам/ ……….
  • омраза/ ……….
  • без въображение/ ……….
  • измами/ ……….
  • конкуренция/ ……….
  • сергия за наденички/ ……….
  • хитър/ ……….
  • нареждам/ ……….
  • люто подправено/ ……….
  • Обяснете на другите мозъка като скицирате на лист отделните части, за които Ви разказахме (мозъчен ствол, междинен мозък, главен мозък с предния дял, хемисфера). Чрез визуалното представяне плюс вербално изразяване Вие ще формирате личната си представа за това какво се случва в главата Ви. Ефект: ще ви стане по-ясно как работи мозъка Ви, ще се концентрирате върху задачите, за които са отговорни „интелигентният” преден дял и хемисферата, а именно свързването на двете полукълба. По този начин се наблюдава повишаване на креативността и ефективността.
  • Невроните (нервните клетки) в мозъка реагират на търсенето и предлагането. Например един човек, който работи повече с ръцете си, развива много повече невронни връзки в областта на мозъка си, която е отговорна за координацията на движенията с ръце, отколкото някой, който не използва толкова ръцете си. За да се стимулира производството на неврони, трябва веднъж седмично да упражнявате дейност, която до сега не сте правили: да сварите мармалад, да боядисате ограда, да изработите огърлица от миди, да пеете караоки.
  • Погледнете на света с други очи: това упражнение тренира зрителната мозъчна кора на предния дял в дясната мозъчна половина, задните области на мозъка и невроните, които отговарят за визуализирането. Отидете на изложба, застанете пред някоя картина и вземете в ръка въображаема четка, с която рисувате линии от картината във въздуха. Упражнявайте това въздушно рисуване в някое кафене, на улицата или в къщи.
  • Мозъкът е свикнал преди всичко да забелязва негативните събития. Причината за това е, че позитивните не ни причиняват болка, ние ги приемаме за даденост. Програмирайте мозъка си с програмата „Щастие” като напишете своя „Списък на щастието”. 1. От какво се нуждая, за да бъда щастлив? 2. Какво правя, за да го получа или постигна? 3. Какво мога да направя изхождайки от това? 4. Какво бих искал да постигна за 5 години? Такива списъци активират в лявата аналитична мозъчна част онези области, които са на планирането, предвидливостта и логиката. Освен това упражнението стимулира мотивационните центрове за емоционално освобождаване, които твърде рядко се появяват в ежедневието. Това означава: колкото по-често правите такива позитивни списъци, допълвате и препрочитате, толкова по-скоро мозъкът ще забележи, че концентрацията трябва да се насочи към щастието.
  • Сложете един предмет пред себе си и се опитайте да опишете мълчаливо този предмет в рамките на 3 минути. Мислите Ви не трябва да се отклоняват. Например: Горяща свещ пред Вас на масата. Вие мислите: „Една свещ, бяла, жълта светлина, от стеарин, пламъкът трепти, по края надолу се стича восък.” Един пример как се отклоняват мислите: „Една свещ, бяла – такава видях неотдавна на витрината на магазина, не беше никак скъпа, освен това ми харесва. Непременно трябва да си подменя свещите…” Върнете веднага назад свите мисли. Това упражнение обучава концентрацията и вниманието. Мозъчният ствол няма основание да мисли за бягство или нападение. Тренирайте ежедневно в продължение на една седмица.
  • Програмирайте вътрешното знание: В понеделник предприемете следното – всяка сутрин в 8 ч. да извършвате едно и също действие: например определено гимнастическо упражнение или да поливате цвете с вода. При това е важно да не започвате да мислите за упражнението още в 7:50, а точно в 8 ч.. Първоначално няма да се получава, но в края на седмицата ще установите, че сте програмирали мозъка си и той работи като часовник.
  • Мозъчните упражнения зареждат с енергия. Колкото по-често овладявате такива упражнения, толкова по-малко глюкоза изразходва мозъка, поради което работи много по-ефективно. Два примера:
  • Две майки и две дъщери отиват на пазар. Всяка се прибира в къщи с нови покупки. Общо обаче са купили само 3. Как е възможно това?
  • Един сляп поръчва в ресторант чаша кафе. Понеже то не е достатъчно горещо, той поисква нова. Когато кафето му се сервира, той се оплаква, че е използвана същата чаша. Откъде той знае това? Чашата няма пукнатина или друг белег.
  • Многократно през деня натоварвайте мускула на челото, който е отговорен за сбръчкването на челото. Ако той е напрегнат, това е сигнал към главния мозък: Внимание, напрегнатост! Резултатът е блокиране на мисленето. Свикнете да сгъвате по-често ръцете си – при ходене, стоене, седене, работа. Чрез това положение емоционалната част на мозъка ще бъде подведена, че Вие сте с намерението да прегърнете света. По този начин се стимулира оригиналното мислене. Ефектът ще бъде по-силен, ако напрягате мускулите на ръцете.
  • Ако се страхувате от нещо или имате грижи, Вие сте в капан на главния мозък (инстинкта за самосъхранение и нападение) и междинния мозък (емоциите). Автоматично се напрягат мускулите на главата и врата. Това функционира и по друг начин – когато отпускате тези мускули, страхът намалява силата си и Вие можете да мислите отново ясно. Това най-добре се получава като седнете спокойно и си представите, че раменете и вратът образуват спокоен, течащ поток. Почувствайте как вълните нежно се пързалят по този поток и мускулите сякаш от самосебе си стават меки и гладки.
  • На плажа, в гората, в градината: Направете като децата и поиграйте веднъж на стражари и апаши, криеница и гоненица. По този начин ще освободите онази част от мозъка си, която отговаря за инстинктите и ще Ви ободри малко. Ефектът е: работата върху креативни и аналитични задачи ще ви се отдава по-лесно.
  • Застанете прави и „отворете” горната част на тялото си като изтеглите раменете си малко назад. Мозъкът отчита тази позиция като „буден и отключен”. Ще заработите по-творчески и ще мислите по-бързо.
  • Един особено силен метод за позитивно подсилване на телесната и мозъчна химия е йогата. Тя стимулира производството на правещият ни щастливи ендорфин. Две упражнения на ден са ни достатъчни като за начало.

Крокодилът

От лежаща позиция разтворете ръцете си странично на нивото на раменете. Сгънете колена и стъпете със стъпала. Поемете въздух и с издишането наклонете двете колена надясно, а главата завъртете наляво. С вдишването предвижете колетене и лицето си в средата, издишайте. След това наклонете колената си наляво, а главата завъртете надясно. Повторете 5 пъти. Накрая се отпуснете и почивайки си се опитайте да си представите въздействието върху гръбначния стълб, таза и раменете.

Йога-мудра

Коленичете и седнете на петите си. Хванете ръцете на гърба си и опънете горната част на тялото си като вдишвате. Издишвайки сгънете горната част на тялото си напред докато челото докосне пода. Отпуснете мускулите. Това е жест на почит. Човек се покланя пред красотата, пред божествената любов. При вдишване се изправете със заоблен гръб, останете за кратко така и после станете.

  • Свържете деветте точки долу с четири прави линии без да вдигате молива от листа или без да минавате втори път през направена вече линия или точка.

Виж още по темата