Интелигентен подход към чувствата

Освободете чувствата си! Крещете, когато сте ядосани, тъжни или наранени, преди да са се натрупали напрежения, които ви разболяват. Кой не е чувал такива твърдения? И се опитва да живее според тези съвети, особено във връзките си. За съжаление облекчението трае кратко. Най-често експлозията от чувства не подобрява ни най-малко ситуацията. Нещо по-лошо: след това във връзката ни настава война. Конфронтирани сме с ответните реакции на другия, които ни натоварват още повече. Време е психолозите да размислят по въпроса. И те го правят, преди всичко психолозите в САЩ. От там се разпространява съвсем нова техника, която спасява много връзки от емоционален разпад – техника за интелигентно справяне с чувствата.

„Когато започнах връзката си с Антон, реших да споделям винаги честно чувствата и мислите си“, разказва Ева (33). Тогава тя тъкмо била приключила връзка, в която нейните нужди били хронично пренебрегвани. Тъй като тя познавала това чувство още от детството си,  си казала: „Сега искам просто да съм самата себе си!“. И така, тя не спестявала нищо. Споделяла с Антон спонтанно всяко негативно чувство, всяко недоволство. Като Ева мислят много хора, предимно жени. Причината е историческа. До скоро за жените самореализацията изглеждаше най-високото ниво на съществуването. На каквато и да е цена. След епохи на мълчаливо търпение и потискане, те разглеждат искрения израз на чувствата и нуждите си като акт на освобождение. Ако партньорът не иска да участва, просто се разделят. В края на краищата вече са финансово самостоятелни. Но масовите разводи в последните години не донесоха мечтаното щастие. Скоро става ясно, че новите партньори носят със себе си подобни проблеми. Сега големият въпрос е: „Как да успеем едновременно да сме верни на себе си и да имаме щастлива връзка?“

Вълшебната формула: интелигентни емоции

Очевидно спонтанното, неконтролирано изразяване на емоциите не действа добре на връзките, а води до опасна спирала от наранявания и нови нападки. Затова отскоро вълшебната формула е „интелигентни емоции“. Но какво означава това? В една добра връзка двамата партньори би трябвало да се справят с негативните си чувства съзнателно и контролирано. Можете да успеете да направите това, като се научите да променяте мислите си. Колко важно е това откритие, показва едно изследване на института по психология в Гьотинген. Запитани кой е бил най-големият проблем в партньорствата им, 47% от участниците отговорили: „Начинът, по който се показват или изразяват негативните чувства“. И при Ева и Антон това е бил повод за множество конфликти.

„Всъщност винаги ставаше дума за баналности“, спомня си Антон. „Но Ева реагираше веднага с концентрирана емоция. За мен тази рязкост беше посегателство върху личността ми и се затварях вербално в себе си, макар че може би по същество усещах даже, че тя е права.“ В един семинар за двойки те се запознават с интелигентния поход към чувствата. Разбират, че мислите и чувствата се отнасят сложно помежду си. Това означава, че никой не е оставен безпомощен на чувствата си. Всеки може да им повлияе сам чрез начина си на мислене и така да стане господар на усещанията си. Ева също научава да възприема по-съзнателно своите мисли и емоции. Тя открива, че нейната сериозност и строгост е предизвикана от стария й страх да не бъде пренебрегвана. „Стана ми ясно, че съм пренесла тези страхове и във връзката си с Антон. По този начин съм обяснила и интерпретирала грешно много неща. Бях станала абсолютно необективна и се взривявах при най-малкия повод“, обобщава тя.

„Откакто познавам взаимната игра на мисли и чувства, все по-добре ми се отдава да контролирам раздразнителността си и негативните си емоции „. Когато се чувствам зле, първо се опитвам да подредя чувствата и мислите си. Чак след това се обръщам към Антон. „Не става дума човек да потиска вътрешните си импулси. А да изразява нуждите и чувствата си така, че другият да ги разбере най-добре.

Стъпка по стъпка

Стъпка по стъпка отслабвате влиянието на мислите си и укрепвате самите себе си

„Днес ти си това, което вчера си мислил“, подозирал още Мартин Лутер.  Но едва ли е подозирал колко висок е потенциалът на всяка отделна мисъл. Едва в последните години невробиолозите са открили, че всяка мисъл е електрически импулс, който стартира процеси в мозъка. Като непосредствен резултат от това в човека се появяват определени чувства. Революционни новини дори за психолозите. Ден след ден милиони хора са нещастни. Те страдат не само от изтощителни интимни връзки, но и от отношенията с колегите си и членовете на семейството си, а също и със самите себе си. Ако се вземат предвид най-новите открития, собственият мисловен свят е по-отговорен за това, отколкото се приемаше до скоро. При това хората могат сами да управляват емоциите си. Американските специалисти Денис Грийнбергер и Кристине А. Падески са разработили проста, но ефективна техника – „Mind over Mood“- „Ума над настроението“. Всеки може да я научи в три стъпки:

Стъпка 1: Идентифицирайте чувствата

Всеки ден сме конфронтирани с най-различни чувства. Често усещаме настроенията и ги предаваме на останалите, но не можем нито да ги подредим, нито да ги направляваме. Който иска да има интелигентен подход към чувствата си, трябва да се занимае интензивно с тях. За това помага например следното упражнение: помислете за ситуации, в които сте преживяли силно чувство. Опишете това чувство по възможност с една дума – например страх. Ако правите често това упражнение, ще ви е по-лесно в ежедневието да назовавате чувствата си и да разпознавате бързо предизвикалата ги ситуация.

Стъпка 2: Проследяване на „Автоматичните мисли“

Всяка дума, която чуваме, всяка ситуация, която преживяваме, ни формира от самото ни раждане. Мозъкът ни приема като компютър всичко, което ние и другите програмираме. Без значение дали информациите са верни и здравословни или по-скоро вредни. С течение на времето нашето подсъзнание развива особена форма на мислене – т.н. „автоматични мисли“. Или, изразено по друг начин, в главата ни се създава една навигационна система, която реагира еднакво при сходни преживявания. По този начин се получават убеждения, които не винаги отговарят на истината. Затова е важно да се идентифицират „автоматичните мисли“. Върнете се към ситуацията от първото упражнение. Припомнете си какво ви мина през ума, непосредствено преди да се почувствате така. Какви вътрешни образи, спомени или вярвания изплуваха? Това са вашите „автоматични мисли“! Запишете си ги с ключови думи. Като например следната ситуация: „Колегите ми се уговориха да идат на обяд без мен“. Чувство: тъга. Автоматична мисъл: „Аз съм просто скучна. Винаги ме пренебрегват“.

Стъпка 3: Излезте от спиралата на мислите

Сега трябва да се намеси детективският ви нюх. Трябва да проверите автоматичните си мисли: има ли факти и събития, които ги опровергават? За това е необходимо да интерпретирате от различни ъгли ситуацията и евентуално поведението на другите. Разгледайте автоматичните мисли от стъпка 2 и разсъдете: има ли други възможности да обясните тази ситуация? Например, дали колегите ми не смятат, че не се интересувам от общите излизания за обяд? В края на краищата до сега в почивката само съм ходила да пазарувам. Чрез последователно критично задаване на въпроси, постепенно ще започнете да получавате контрол над мислите си. Това между другото е много по-ефективно, отколкото да тренирате ума си в едностранно позитивно мислене. Междувременно психолозите вече започнаха да не го препоръчват. Само ако включим множество – също и негативни – аспекти, можем да достигнем до изводи, които наистина интернализираме.

Виж още по темата